Weller Xcelite 3/8" hexagon socket wrench insert
The Weller® Xcelite® 3/8" hex socket wrench blade is part of the 99® series and is designed for optimum performance with the.
• High quality steel blades for optimum performance
• Compatible with all 99 Series handles
• Approximate working length 102 mm
• Part of the 99® series blades, shafts and handles
• High quality steel, hardened and tempered for optimum performance
• For use with Series 99® handles, which feature a patented spring device that holds the shaft in place yet allows for quick and easy insertion and removal
• High quality steel blades for optimum performance
• Compatible with all 99 Series handles
• Approximate working length 102 mm
• Part of the 99® series blades, shafts and handles
• High quality steel, hardened and tempered for optimum performance
• For use with Series 99® handles, which feature a patented spring device that holds the shaft in place yet allows for quick and easy insertion and removal
| Item no. | WL92830 |
| Model | Series 99 |
| Manufacturer | WELLER |
| Manufacturer article no. | 9912N |
| Length | 92 mm |
| Length with packaging | 190.5 mm |
| Width with packaging | 114.3 mm |
| Height with packaging | 5.08 mm |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| ESD compliant | no |
| Blade diameter | 9.4 mm |
| GPSR manufacturer data | WELLER Tools GmbH Carl-Benz-Straße 2 DE-74354 Besigheim www.weller-tools.com |