Panne à souder CT5 C7 en forme de burin 370°C, 3,2 mm
The CT5 C7 soldering tip from Weller's CT5 series is suitable for the W 61 handpiece and works reliably at 370 °C.
The straight chisel-shaped tip with a width of 3.2 mm enables precise application of soldering material and ensures clean, exact solder joints.
Thanks to its robust workmanship and handy size, the tip is ideal for professional soldering work on electronic components.
The straight chisel-shaped tip with a width of 3.2 mm enables precise application of soldering material and ensures clean, exact solder joints.
Thanks to its robust workmanship and handy size, the tip is ideal for professional soldering work on electronic components.
| Numéro d'article | WL16762 |
| Modèle | CT5 C7 |
| Fabricant | WELLER |
| Numéro d'article du fabricant | 4CT5C7-1 |
| Unité de vente | 1 pièce |
| Unité de contenu | 1 pièce |
| Série de produits | Série CT5 |
| Type de pointe | HM |
| Série de conseils | CT5 |
| Largeur de la pointe | 3,2 mm |
| Largeur de la pointe en pouces | 0,126 in |
| Forme de la pointe | en forme de burin |
| Alignement des pointes | droit |
| Température de la pointe | 370 °C |
| Pièce à main assortie | W 61 |
| Pièce à main assortie | W 61 |
| Conforme aux normes ESD | non |
| Données du fabricant du GPSR | WELLER Tools GmbH Carl-Benz-Strasse 2 DE-74354 Besigheim www.weller.eu |