ERGO™ Socket wrench for hexagon head screws with flexible extension and 3-component handle, 6 mm × 150 mm
Maximum comfort with minimum effort due to ergonomic design
• Screwdriver developed in the course of the ERGO™ process
• With flexible shaft for hexagon bolts and nuts (screwdriver for hose clamps)
• 3-component handle for maximum ease of use, soft material with rigid surface provides comfortable grip and better power transmission
• Maximum comfort with minimum effort due to ergonomic design
• The correct blade can be easily identified by the colour marking and the symbol on the end of the handle
• Flat sides prevent rolling away
• integrated suspension opening
• High performance steel alloy blade, chrome plated and fully hardened for maximum corrosion protection and long life
• Screwdriver developed in the course of the ERGO™ process
• With flexible shaft for hexagon bolts and nuts (screwdriver for hose clamps)
• 3-component handle for maximum ease of use, soft material with rigid surface provides comfortable grip and better power transmission
• Maximum comfort with minimum effort due to ergonomic design
• The correct blade can be easily identified by the colour marking and the symbol on the end of the handle
• Flat sides prevent rolling away
• integrated suspension opening
• High performance steel alloy blade, chrome plated and fully hardened for maximum corrosion protection and long life
| Item no. | WL53411 |
| Model | BE 7606 |
| Manufacturer | BAHCO |
| Manufacturer article no. | BE-7606 |
| Length | 27 mm |
| Width | 85 mm |
| Height | 45 mm |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Incl. battery | no |
| Handle length | 122 mm |
| VDE | no |
| Screw type | hexagonal |
| ESD compliant | no |
| Packaging dimensions | piece |
| Hexagon socket | 6 mm |
| Handle width | 27 mm |
| Tool length | 272 mm |
| Blade length | 150 mm |
| GPSR manufacturer data | BAHCO Werkzeuge Maybachstr. 10 DE-71711 Steinheim www.bahco-werkzeuge.de |