Ringer™ wire stripper for shielded cables (without blade), Ø 3.0 - 5.6 mm, red
The ring cable stripping tool, cable diameter 3-5.6 mm, red from IDEAL impresses with its precise workmanship and high functionality. Developed for professional applications, this tool enables effortless and clean stripping of a wide range of conductors and strands. The spring-loaded head holds the cable at exactly the same tension so that no further adjustment is required. The clamping jaw with V-notch automatically positions and holds the cable, which increases cutting accuracy. The dimensions of the fixed blades are adapted to the insulation and prevent inaccurate cuts. The 17-4 stainless steel construction ensures a long service life. Guide rollers ensure correct alignment of the head and a clean, square cut. Not recommended for cables with winding layers without blades for cable diameters 3 - 5.6 mm red The robust construction and ergonomic shape ensure comfortable handling and a long service life. An indispensable tool for electricians, technicians and anyone who wants to carry out precise and efficient work in the field of cable processing.
• The spring-loaded head holds the cable with exactly the same tension, so that no further adjustment is necessary.
• The clamping jaw with V-notch automatically positions and holds the cable, which increases the cutting accuracy.
• The fixed blades are adapted to the insulation in their dimensions and prevent inaccurate cuts. The construction of 17-4 stainless steel ensures a long life.
• Guide rollers ensure correct head alignment and a clean, square cut.
• Not recommended for cables with winding layers
• knifeless
• for cable diameter 3 - 5.6 mm
• red
• The spring-loaded head holds the cable with exactly the same tension, so that no further adjustment is necessary.
• The clamping jaw with V-notch automatically positions and holds the cable, which increases the cutting accuracy.
• The fixed blades are adapted to the insulation in their dimensions and prevent inaccurate cuts. The construction of 17-4 stainless steel ensures a long life.
• Guide rollers ensure correct head alignment and a clean, square cut.
• Not recommended for cables with winding layers
• knifeless
• for cable diameter 3 - 5.6 mm
• red
| Item no. | WL12988 |
| Model | 45-403 |
| Manufacturer | IDEAL |
| Manufacturer article no. | 45-403 |
| Length | 114 mm |
| Width | 51 mm |
| Height | 38 mm |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Colour | red |
| Incl. battery | no |
| Net weight (manufacturer) | 45 g |
| Outer diameter cable | 3 – 5.6 mm |
| VDE | no |
| ESD compliant | no |
| Tool length | 114 mm |
| Type of pliers | hand stripper |
| GPSR manufacturer data | IDEAL Industries International BV Franciscusweg 267 NL-1216 Hilversum www.idealind.com |