Weller soldering tip PT-F8, round shape, bevelled 1.2 mm, 425 °C
The PT-F8 soldering tip from Weller's PT series is suitable for the TCP 12, TCP 24, TCP 42, TCPS and FE 50M soldering irons and works at 425 °C.
The beveled, round tip with a width of 1.2 mm and a diameter of 6.9 mm enables precise application of soldering material, ideal for fine solder joints and SMD components.
With a tip length of 33 mm and robust design, the tip sits comfortably in the hand and supports controlled and professional soldering.
Magnastat System
The beveled, round tip with a width of 1.2 mm and a diameter of 6.9 mm enables precise application of soldering material, ideal for fine solder joints and SMD components.
With a tip length of 33 mm and robust design, the tip sits comfortably in the hand and supports controlled and professional soldering.
Magnastat System
| Item no. | WL17010 |
| Model | PT F8 |
| Manufacturer | WELLER |
| Manufacturer article no. | 4PTF8-1 |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Diameter | 6.9 mm |
| Incl. battery | no |
| Product series | PT series |
| Type of tip | HM |
| Tip series | PT |
| Tip length | 33 mm |
| Tip length in inches | 1.299 in |
| Tip width | 1.2 mm |
| Tip width in inches | 0.047 in |
| Soldering tip diameter | 6.9 mm |
| Tip shape | round |
| Tip alignment | sloped |
| Tip temperature | 425 °C |
| Suitable soldering iron | TCP 24, TCP 12, TCPS, TCP 42, FE 50M |
| Matching handpiece | FE 50M TCP 12 TCP 24 TCP 42 TCPS |
| Matching handpiece | TCP 24, TCP 12, TCPS, TCP 42, FE 50M |
| ESD compliant | no |
| GPSR manufacturer data | WELLER Tools GmbH Carl-Benz-Strasse 2 DE-74354 Besigheim www.weller.eu |