Sensoplus ESD oblique cutter, without bevel, 120 mm
• Alloyed special steel, drop forged, hardened and tempered for exceptional strength and durability
• Precise box joint for permanent, adjustment free jaw alignment
• Induction hardened cutting edges for long life
• Mirror polished surfaces as security against chromium particles flaking
• Captive spot-welded double leaf springs guarantee optimum function over the entire service life
• Ergonomically designed two-component handle, non-slip for increased comfort and better handling
• Fully ESD compliant, dissipative in all areas
• According to IEC 61340 5.1 & 5.2
• Wafer type: Without wafer
• cutting edge length: 12 mm
• total length: 120 mm
• Cutting capacities Wires: Hard: - mm / Medium hard: 0.8 mm / Soft: 1.0 mm
without bevel
• Precise box joint for permanent, adjustment free jaw alignment
• Induction hardened cutting edges for long life
• Mirror polished surfaces as security against chromium particles flaking
• Captive spot-welded double leaf springs guarantee optimum function over the entire service life
• Ergonomically designed two-component handle, non-slip for increased comfort and better handling
• Fully ESD compliant, dissipative in all areas
• According to IEC 61340 5.1 & 5.2
• Wafer type: Without wafer
• cutting edge length: 12 mm
• total length: 120 mm
• Cutting capacities Wires: Hard: - mm / Medium hard: 0.8 mm / Soft: 1.0 mm
without bevel
| Item no. | WL17758 |
| Model | 3799DEF-110 |
| Manufacturer | C.K |
| Manufacturer article no. | T3799DEF 110 |
| Width | 75 mm |
| Height | 6 mm |
| Length with packaging | 160 mm |
| Width with packaging | 57 mm |
| Height with packaging | 25 mm |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Total length | 120 mm |
| Incl. battery | no |
| Net weight (manufacturer) | 61 g |
| Gross weight (manufacturer) | 80 g |
| VDE | no |
| Cut shape | without bevel |
| ESD compliant | yes |
| Tool length | 120 mm |
| Type of side cutters | oblique cutter |
| Description of cutting capacity | cutting capacity: soft steel D = 1.0 mm, copper D = 1.2 mm |
| Length of the jaws | 10 mm |
| GPSR manufacturer data | Carl Kammerling International Bendahler Straße 110 DE-42285 Wuppertal www.ck-tools.com |