Offset screwdriver, hexagonal, 6 mm, chrome-plated, 38x96 mm
• Offset screwdriver for hexagon socket screws, metric
• High quality steel, fully hardened
• Up to 3 mm burnished, from 3.5 mm chrome-plated
• Size pressed into the blade
• ISO 2936
• High quality steel, fully hardened
• Up to 3 mm burnished, from 3.5 mm chrome-plated
• Size pressed into the blade
• ISO 2936
| Item no. | WL21140 |
| Model | 1997M-6 |
| Manufacturer | BAHCO |
| Manufacturer article no. | 1997M-6 |
| Length | 96 mm |
| Width | 35 mm |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Incl. battery | no |
| VDE | no |
| Screw type | hexagonal |
| ESD compliant | no |
| Packaging dimensions | piece |
| Screwdriver type | allen wrench |
| Hexagon socket | 6 mm |
| Tool length | 96 mm |
| GPSR manufacturer data | BAHCO Werkzeuge Maybachstr. 10 DE-71711 Steinheim www.bahco-werkzeuge.de |