ESD clogs 3593
VITAFORM ESD clogs
• model 3593
• shoe size: 42
• shoe colour: blue
• material: fullgrain cowhide
• features: heel strap, wedge heel, 35 mm, air cushion sole, perforation
Note: Black VITAFORM soles are self-cleaning - to guarantee stable discharge values. This leads to streaking on some floorings.
• model 3593
• shoe size: 42
• shoe colour: blue
• material: fullgrain cowhide
• features: heel strap, wedge heel, 35 mm, air cushion sole, perforation
Note: Black VITAFORM soles are self-cleaning - to guarantee stable discharge values. This leads to streaking on some floorings.
| Item no. | WL21604 |
| Model | 3593-20-42 |
| Manufacturer | VITAFORM |
| Manufacturer article no. | 3593/BLAU/42 |
| Length with packaging | 350 mm |
| Width with packaging | 250 mm |
| Height with packaging | 150 mm |
| Sales unit | 1 pair |
| Content unit | 1 pair |
| Colour | blue |
| Incl. battery | no |
| Type of shoes | Clogs |
| Features (shoes) | • heel strap • wedge heel 35 mm • air cushion sole • perforation |
| Material (shoes) | fullgrain cowhide |
| Shoe size EU | 42 |
| ESD compliant | yes |
| GPSR manufacturer data | VITAFORM GmbH & Co. KG Beim Lager 2 DE-89150 Laichingen www.vitaform-schuhfabrik.de |