Hammer mains soldering iron 300 W, 325SLD
This robust soldering iron is powerful and has a large capacity.
Ideal for working with electricity, power electronics, automotive electrics and general industrial tasks.
It is supplied with the durable 325D tip (0350170).
• for 230V power supply
• Power: 300W
• Max. Temperature: 550 ºC
• Time to reach 325 C: 10 minutes
• Durable tip (LD) 150D Ref. 0350170
• Net weight: 1.15 kg (2.53lb)
• Weight of packaging: 1.270 kg (2.80 lb)
• Packaging dimensions
• 400 x 140 x 50 mm
• 15.75 x 5.51 x 1.97 inches
Ideal for working with electricity, power electronics, automotive electrics and general industrial tasks.
It is supplied with the durable 325D tip (0350170).
• for 230V power supply
• Power: 300W
• Max. Temperature: 550 ºC
• Time to reach 325 C: 10 minutes
• Durable tip (LD) 150D Ref. 0350170
• Net weight: 1.15 kg (2.53lb)
• Weight of packaging: 1.270 kg (2.80 lb)
• Packaging dimensions
• 400 x 140 x 50 mm
• 15.75 x 5.51 x 1.97 inches
| Item no. | WL22366 |
| Model | 325SLD |
| Manufacturer | JBC |
| Manufacturer article no. | 352020 |
| Length with packaging | 440 mm |
| Width with packaging | 140 mm |
| Height with packaging | 50 mm |
| Scope of delivery | Hammer mesh soldering iron with soldering tip 325D (0350170) chisel 26.5 x 7.5 mm |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Incl. battery | no |
| Net weight (manufacturer) | 1.148 kg |
| Gross weight (manufacturer) | 1.27 kg |
| Rated power | 300 W |
| Voltage | 230 V |
| Heating time | 600 s |
| Handpiece (type) | soldering iron |
| Incl. soldering tip | yes |
| Temperature range °C (to) | 550 °C |
| Matching tips | various, senior tips |
| Shape of soldering tip | chamfered |
| Included soldering tip | 325D (0350170) chisel 26,5 x 7,5 mm |
| Matching control unit | Netzbetrieb |
| ESD compliant | no |
| GPSR manufacturer data | JBC Soldering SL Ramón y Cajal 3 ES-08750 Molins De Rei www.jbctools.com |