Cobra® high-tech water pump pliers, chrome-plated, wrench size 46 mm, 250 mm
KNIPEX Cobra® adjustment at the touch of a button directly on the workpiece. Fine adjustment for optimum adaptation to different workpiece sizes and hand-friendly handle position. Self-clamping on pipes and nuts: no slipping on the workpiece, effort-saving work. Gripping surfaces with specially hardened teeth, hardness of teeth approx. 61 HRC: permanently secure gripping due to high wear resistance. Through-hole joint: high stability due to double guide. Secure locking of the hinge pin: no unintentional adjustment. Clamp protection prevents crushing injuries. With slim multi-component sleeves without collar for better handling and easier transport. - Adjustment positions: 25 - Capacity for nuts, wrench size (inch): Ø 2 - Capacity for nuts, wrench size (mm): 46mm - Capacity for tubes (diameter): Ø 50mm
• Adjustment at the touch of a button directly on the workpiece
• Fine adjustment for optimum adaptation to different workpiece sizes and hand-friendly handle position
• Self-clamping on pipes and nuts: no slipping on the workpiece, effort-saving work
• Gripping surfaces with specially hardened teeth, hardness of teeth approx. 61 HRC: permanently secure gripping due to high wear resistance
• Through-hole joint: high stability due to double guidance
• Secure locking of the joint pin: no unintentional adjustment
• Pinch protection prevents crushing injuries
• Adjustment at the touch of a button directly on the workpiece
• Fine adjustment for optimum adaptation to different workpiece sizes and hand-friendly handle position
• Self-clamping on pipes and nuts: no slipping on the workpiece, effort-saving work
• Gripping surfaces with specially hardened teeth, hardness of teeth approx. 61 HRC: permanently secure gripping due to high wear resistance
• Through-hole joint: high stability due to double guidance
• Secure locking of the joint pin: no unintentional adjustment
• Pinch protection prevents crushing injuries
| Item no. | WL23701 |
| Model | 87 05 250 |
| Manufacturer | KNIPEX |
| Manufacturer article no. | 87 05 250 |
| Length | 250 mm |
| Width | 50 mm |
| Height | 18 mm |
| Length with packaging | 295 mm |
| Width with packaging | 96 mm |
| Height with packaging | 53 mm |
| Volume with packaging | 1.501 dm³ |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Type of packaging | single pack |
| Incl. battery | no |
| Standards | DIN ISO 8976 |
| Product series | Cobra® |
| RoHS compliant | no |
| Net weight (manufacturer) | 366 g |
| Surface | chrome-plated |
| VDE | no |
| ESD compliant | no |
| Tool length | 250 mm |
| Setting positions | 25 |
| Grip (expression) | with slim multi-component sheaths |
| Type of pliers | water pump pliers |
| GPSR manufacturer data | KNIPEX-Werk Oberkamper Strasse 13 DE-42349 Wuppertal-Cronenberg www.knipex.de |