Soldering tip STTC series bevelled 30°, 1.78 x 9.9 mm
• can be used with the systems MX-500, MX-5000 and MX-5200
• for temperature sensitive applications
• for temperature sensitive applications
| Item no. | WL24421 |
| Model | STTC-535 |
| Manufacturer | METCAL |
| Manufacturer article no. | STTC-535 |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Incl. battery | no |
| Product series | STTC Series |
| Tip series | STTC |
| Tip length | 6.4 mm |
| Tip width | 1.78 mm |
| Tip shape | conical |
| Tip alignment | sloped |
| Tip temperature | 302 °C |
| Matching handpiece | MX-H1-AVA, MX-RM3E |
| ESD compliant | no |
| GPSR manufacturer data | OK International Ltd Eagle Close, Chandlers Ford GB-SO53 4NF Hampshire www.metcal.com |