Screwdriver set with T-handle for hexagon screws, 6 pieces
• Screwdriver set with T-handle, 6 pieces, for hexagon socket screws
• Hexagon socket: 3, 4, 5, 6, 8, 10 mm
• 2-component handle provides high comfort and reduces the occurrence of pressure points in the hand
• Markings on the handle for faster identification of the blade
• Burnished tip for higher accuracy and chrome-plated blade for maximum corrosion protection
• Long blade for use as a T-wrench. For high torque. The long blade provides good turning control and easy access to deep screws
• The short 90° blade is suitable for high torques or working in places with low height
• integrated suspension opening
• Article number and blade size lasered onto the blade
• In blister pack
• Hexagon socket: 3, 4, 5, 6, 8, 10 mm
• 2-component handle provides high comfort and reduces the occurrence of pressure points in the hand
• Markings on the handle for faster identification of the blade
• Burnished tip for higher accuracy and chrome-plated blade for maximum corrosion protection
• Long blade for use as a T-wrench. For high torque. The long blade provides good turning control and easy access to deep screws
• The short 90° blade is suitable for high torques or working in places with low height
• integrated suspension opening
• Article number and blade size lasered onto the blade
• In blister pack
| Item no. | WL25424 |
| Model | 903T-1 (Set) |
| Manufacturer | BAHCO |
| Manufacturer article no. | 903T-1 |
| Length | 345 mm |
| Width | 240 mm |
| Height | 40 mm |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Incl. battery | no |
| VDE | no |
| Screw type | hexagonal |
| ESD compliant | no |
| Packaging dimensions | set |
| Screwdriver type | normal screwdrivers |
| GPSR manufacturer data | BAHCO Werkzeuge Maybachstr. 10 DE-71711 Steinheim www.bahco-werkzeuge.de |