Dextro VDE Screwdriver Pozidriv, PZ2 x 100 mm, 220 mm
• tip marking for easy recognition
• Ergonomically shaped, 2-component handle for greater comfort, better handling and safety
• Long neck for precise guidance with the fingertip
• Elevations along the head provide additional grip in the last 1/4 turn
• Direct injection molding of the handle to the shaft provides an absolute bond for increased reliability and durability
• High quality chrome-vanadium steel shaft for exceptional strength and durability
• Precisely machined tip for exact adaptation to the screws and damage-free screwing
• VDE tested - individually tested with 10.000 V for safe working up to 1.000 V
• According to standards EN 60900 / VDE0682/201, DIN ISO 8764
• Size: PZ 2
• Visible blade length: 100 mm
• total length: 220 mm
• Ergonomically shaped, 2-component handle for greater comfort, better handling and safety
• Long neck for precise guidance with the fingertip
• Elevations along the head provide additional grip in the last 1/4 turn
• Direct injection molding of the handle to the shaft provides an absolute bond for increased reliability and durability
• High quality chrome-vanadium steel shaft for exceptional strength and durability
• Precisely machined tip for exact adaptation to the screws and damage-free screwing
• VDE tested - individually tested with 10.000 V for safe working up to 1.000 V
• According to standards EN 60900 / VDE0682/201, DIN ISO 8764
• Size: PZ 2
• Visible blade length: 100 mm
• total length: 220 mm
| Item no. | WL25972 |
| Model | 49143-PZD/SDV-2 |
| Manufacturer | C.K |
| Manufacturer article no. | T49143-2 |
| Width | 37 mm |
| Height | 30 mm |
| Length with packaging | 220 mm |
| Width with packaging | 37 mm |
| Height with packaging | 30 mm |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Incl. battery | no |
| Net weight (manufacturer) | 92 g |
| Gross weight (manufacturer) | 93 g |
| VDE | yes |
| Screw type | PZ2 |
| ESD compliant | no |
| Packaging dimensions | piece |
| Screwdriver type | 1000 V insulated |
| Tool length | 220 mm |
| Applications (screwdriver) | pozidriv-screws |
| GPSR manufacturer data | Carl Kammerling International Bendahler Straße 110 DE-42285 Wuppertal www.ck-tools.com |