Power end cutter, black atramentized, 140 mm
With cutting edges for soft and hard wire as well as piano wire. High cutting performance with less effort due to optimum coordination of cutting edge angle and transmission ratio. Cutting edges additionally induction hardened, cutting edge hardness approx. 64 HRC. - Cutting values soft wire (diameter): Ø 4mm - Cutting values medium-hard wire (diameter): Ø 3,1mm - Cutting values hard wire (diameter): Ø 2,0mm - Cutting values piano wire (diameter): Ø 1,5mm
• With cutting edges for soft and hard wire as well as piano wire
• High cutting performance with less effort due to optimum coordination of cutting edge angle and transmission ratio
• Cutting edges additionally induction hardened, cutting edge hardness approx. 64 HRC
• With cutting edges for soft and hard wire as well as piano wire
• High cutting performance with less effort due to optimum coordination of cutting edge angle and transmission ratio
• Cutting edges additionally induction hardened, cutting edge hardness approx. 64 HRC
| Item no. | WL30647 |
| Model | 67 01 140 |
| Manufacturer | KNIPEX |
| Manufacturer article no. | 67 01 140 |
| Length | 145 mm |
| Width | 50 mm |
| Height | 15 mm |
| Length with packaging | 189 mm |
| Width with packaging | 72 mm |
| Height with packaging | 48 mm |
| Volume with packaging | 0.637 dm³ |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Type of packaging | single pack |
| Incl. battery | no |
| Standards | DIN ISO 5748 |
| RoHS compliant | no |
| Net weight (manufacturer) | 152 g |
| Surface | black atramentised |
| VDE | no |
| ESD compliant | no |
| Tool length | 140 mm |
| Type of side cutters | end cutter |
| Grip (expression) | Covered with plastic |
| Cutting value wire diameter (hard) | 2 mm |
| Cutting value wire diameter (medium) | 3.1 mm |
| Cutting value wire diameter (soft) | 4 mm |
| Cutting value diameter (piano wire) | 1.5 mm |
| GPSR manufacturer data | KNIPEX-Werk Oberkamper Strasse 13 DE-42349 Wuppertal-Cronenberg www.knipex.de |