Desoldering wire NO-CLEAN, 2.7 mm, blue, 1.5 m
Ersa desoldering braids are provided with halogen-free no-clean flux and are ideal for the gentle removal of excess or old solder, especially on SMD-equipped PCBs. The fine copper mesh with high capillary force and a width of 2.7 mm guarantees the best desoldering results. In some cases, the additional use of a flux cream can be helpful.
• For removing flux and solder residues from SMD boards
• Fine mesh, high capillarity and optimum flux content
• No-clean desoldering braid wetted with flux
• For removing flux and solder residues from SMD boards
• Fine mesh, high capillarity and optimum flux content
• No-clean desoldering braid wetted with flux
| Item no. | WL36491 |
| Model | 0WICKNC2.7/10 |
| Manufacturer | ERSA |
| Manufacturer article no. | 0WICKNC2.7 |
| Length | 1500 mm |
| Width | 2.7 mm |
| Length with packaging | 112 mm |
| Width with packaging | 55 mm |
| Height with packaging | 55 mm |
| Sales unit | 1 rolls |
| Content unit | 1 rolls |
| Colour | blue |
| Incl. battery | no |
| RoHS compliant | yes |
| Net weight (manufacturer) | 133 g |
| Flux (yes/no) | |
| ESD compliant | no |
| GPSR manufacturer data | ERSA GmbH Leonhard-Karl-Strasse 24 DE-97877 Wertheim www.ersa.de |