pair of tweezers conical 1,0mm (0,04")
• For: TMT-9000S-1, TMT-9000S-2, MX-500, MX-5000, MX-5200
• Tweezers lace series M
• RoHS compliant / lead-free
• Tweezers lace series M
• RoHS compliant / lead-free
| Item no. | WL37812 |
| Model | M70TZ010 |
| Manufacturer | THERMALTRONICS |
| Manufacturer article no. | M70TZ010 |
| Length with packaging | 183 mm |
| Width with packaging | 87 mm |
| Height with packaging | 11 mm |
| Length with packaging in inches | 7.2 in |
| Width with packaging in inches | 3.4 in |
| Height with packaging in inches | 0.4 in |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Incl. battery | no |
| Product series | M-Tweezer tip series, 350°C - 398°C |
| Net weight (manufacturer) | 30 g |
| Temperature range °C | 350 – 398 °C |
| Soldering tip or desoldering tip | desoldering tip |
| Tip series | M series |
| Tip length | 13.2 mm |
| Tip length in inches | 0.52 in |
| Tip width | 1 mm |
| Tip width in inches | 0.04 in |
| Tip shape | conical |
| Tip alignment | straight |
| Matching handpiece | SHP-MTZ |
| ESD compliant | no |
| GPSR manufacturer data | Thermaltronics Castle Peak Road. 489491 HKG-999077 Sham Shui Po www.thermaltronics.com |