interchangeable blade Pozidriv, PZ1 x 175 mm, 3.8 Nm
• Meets your requirements: Variable adjustable torque covers a wide range of applications
• Reduces your costs: Electrostatically dissipative tools protect electronic components from destruction
• Protects your health: with patented SoftFinish® handle design for hand and muscle-friendly work
• Increases your efficiency: the right torque protects you from material damage and reworking
• Standards: IEC 61340-5-1
• DIN EN ISO 6789
• Application For controlled bolting to electrostatically sensitive components at a specified torque, in combination with a Wiha Torque 4 mm ESD interchangeable blade.
• Reduces your costs: Electrostatically dissipative tools protect electronic components from destruction
• Protects your health: with patented SoftFinish® handle design for hand and muscle-friendly work
• Increases your efficiency: the right torque protects you from material damage and reworking
• Standards: IEC 61340-5-1
• DIN EN ISO 6789
• Application For controlled bolting to electrostatically sensitive components at a specified torque, in combination with a Wiha Torque 4 mm ESD interchangeable blade.
| Item no. | WL45024 |
| Model | 28592 |
| Alternative article name | 285921 |
| Manufacturer | WIHA |
| Manufacturer article no. | 26148 |
| Length with packaging | 194 mm |
| Width with packaging | 35 mm |
| Height with packaging | 24 mm |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Incl. battery | no |
| Standards | Blade tip DIN ISO 8764-1. |
| Product series | 28592 |
| Net weight (manufacturer) | 18 g |
| Torque blade length | 175 mm |
| Torque blade working length | 42 mm |
| Hexagon blade diameter | 4 mm |
| Pozidriv | PZ1 |
| VDE | no |
| Screw type | PZ1 |
| ESD compliant | no |
| Packaging dimensions | piece |
| Screwdriver type | torque screwdriver |
| Torque (max.) | 3.8 Nm |
| Tool length | 175 mm |
| GPSR manufacturer data | Wiha Werkzeuge GmbH Obertalstraße 3-7 DE-78136 Schonach www.wiha.com |