ESD container New Box NB MC, shell handles, black, 400 x 300 x 120mm
• Floor flat V1 closed
• Side walls closed
• Shell handles
• PP
• black ESD
• 360 mm inner length
• 258 mm inside width
• 118 mm Inner height
• 104 mm usable internal height
• Polypropylene product
• 5 years warranty on material fatigue
• resistant to chemicals
• Load capacity 12kg (standard value; details on request)
• Continuous operating temperature (+80°C/-20°C)
• Product with ESD protection (conductive)
• Side walls closed
• Shell handles
• PP
• black ESD
• 360 mm inner length
• 258 mm inside width
• 118 mm Inner height
• 104 mm usable internal height
• Polypropylene product
• 5 years warranty on material fatigue
• resistant to chemicals
• Load capacity 12kg (standard value; details on request)
• Continuous operating temperature (+80°C/-20°C)
• Product with ESD protection (conductive)
| Item no. | WL46471 |
| Model | NB 10 MC |
| Manufacturer | WEZ |
| Manufacturer article no. | 1007814 |
| Length | 400 mm |
| Width | 300 mm |
| Height | 120 mm |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Colour | black |
| Material | PP |
| Incl. battery | no |
| Volume (liters) | 11 l |
| Net weight (manufacturer) | 760 g |
| Gross weight (manufacturer) | 890 g |
| Material storage boxes | plastic |
| Temperature range °C | -20 – 80 °C |
| ESD compliant | yes |
| GPSR manufacturer data | WEZ Kunststoffwerk AG Industriestrasse 8 CH-5036 Oberentfelden www.wez.ch |