Gas filter for AD500/1000/1500
• Type gas filter
• Dimensions (mm) approx. 243H x 493W x 596D
• Filter material Impregnated activated carbon
• Manufacture Galvanized steel housing, sealed with polyurethane sealant
• Weight of carbon Approx. 29 kg
• for AD500/1000/1500
• Dimensions (mm) approx. 243H x 493W x 596D
• Filter material Impregnated activated carbon
• Manufacture Galvanized steel housing, sealed with polyurethane sealant
• Weight of carbon Approx. 29 kg
• for AD500/1000/1500
| Item no. | WL46548 |
| Model | A1030061 |
| Manufacturer | BOFA |
| Manufacturer article no. | 1UA1030061 |
| Length | 596 mm |
| Width | 493 mm |
| Height | 243 mm |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Incl. battery | no |
| Filter type | main filter |
| Device series | AD 1000 AD 1500 AD 500 |
| ESD compliant | no |
| GPSR manufacturer data | BOFA International Ltd Balena Close 21-22 GB-BH17 7DX Poole www.bofa.co.uk |