Heat absorbing tweezers, 145 mm
• Copper-cooling tips
• For soldering on semi-conductors
• Material: stainless-steel, anti-magnetic, anti-acid
• Polished finish
• 4 mm jaw width
• perfect balance
• Tip: alignment and symmetry
• For soldering on semi-conductors
• Material: stainless-steel, anti-magnetic, anti-acid
• Polished finish
• 4 mm jaw width
• perfect balance
• Tip: alignment and symmetry
| Item no. | WL47716 |
| Model | 5577-145 |
| Manufacturer | BAHCO |
| Manufacturer article no. | 5577-145 |
| Length | 145 mm |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Incl. battery | no |
| Net weight (manufacturer) | 30 g |
| ESD compliant | no |
| Tool material | stainless steel |
| Tool length | 145 mm |
| Type of tweezers | heat dissipating tweezers |
| Tip shape (tweezers) | wide straight |
| GPSR manufacturer data | BAHCO Werkzeuge Maybachstr. 10 DE-71711 Steinheim www.bahco-werkzeuge.de |