Additional shelf M900 FiFo flow rack Steel shelf, ESD
An additional steel shelf increases the space for the containers in the steel frame of the FiFo flow rack. Including mounting brackets. Suitable containers: 8 pcs. Treston open fronted storage bins 1940 or similar.
Design your individual workstation with the TRESTON 3D configurator
Design your individual workstation with the TRESTON 3D configurator
| Item no. | WL51667 |
| Manufacturer | TRESTON |
| Manufacturer article no. | TFRAS900-49 |
| Length | 852 mm |
| Width | 789 mm |
| Height | 52 mm |
| Depth | 789 mm |
| Length with packaging | 1000 mm |
| Width with packaging | 830 mm |
| Height with packaging | 100 mm |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Material | Epoxy powder coated steel |
| Incl. battery | no |
| ESD compliant | yes |
| GPSR manufacturer data | Treston Deutschland GmbH Frankfurter Str. 101 DE-65479 Raunheim www.treston.de |