Non-sparking, deep-cranked double ring spanner, 21 x 23 mm, made of copper beryllium, 285 mm
Non-sparking tools are used in areas where there is a potential fire and explosion hazard due to flying sparks. Non-sparking, deep-crowned double ring spanner, 21 x 23 mm, made of copper beryllium, 285 mm.
• Made of copper beryllium
• Double ring spanner with two different key widths
• Ideal for confined spaces and indentations
• Meets the product standards according to DIN 837
• Non-sparking tools are used in areas where there is a potential fire and explosion hazard due to flying sparks
• Antimagnetic, extremely corrosion resistant
• Made of copper beryllium
• Double ring spanner with two different key widths
• Ideal for confined spaces and indentations
• Meets the product standards according to DIN 837
• Non-sparking tools are used in areas where there is a potential fire and explosion hazard due to flying sparks
• Antimagnetic, extremely corrosion resistant
| Item no. | WL52874 |
| Model | NSB011-2123 |
| Manufacturer | BAHCO |
| Manufacturer article no. | NSB011-2123 |
| Length | 285 mm |
| Width | 30 mm |
| Height | 35 mm |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Incl. battery | no |
| VDE | no |
| ESD compliant | no |
| Tool material | amagnetic steel copperberyllium |
| Packaging dimensions | piece |
| Type of ring spanner | Doppler ring key |
| Wrench size | 21 mm 23 mm |
| GPSR manufacturer data | BAHCO Werkzeuge Maybachstr. 10 DE-71711 Steinheim www.bahco-werkzeuge.de |