ERGO™ Screwdrivers made of copper beryllium for slotted screws, electrician's blade, non-sparking, 5 x 200
Non-sparking tools are used in areas where there is a potential fire and explosion hazard due to flying sparks. ERGO™ Screwdrivers made of copper beryllium for slotted screws, electrician's blade, non-sparking, 5 x 200 .
• Made of copper beryllium
• Developed according to the scientific ERGO™ process
• Screwdriver for slotted screws
• Handle made of antistatic plastic
• Manufactured according to the specifications of the ISO 2380 standard
• Non-sparking tools are used in areas where there is a potential fire and explosion hazard due to flying sparks
• Three-component handle with strong core, provides a firm grip and maximum operating comfort with optimum power transmission
• Antimagnetic, extremely corrosion resistant
• Made of copper beryllium
• Developed according to the scientific ERGO™ process
• Screwdriver for slotted screws
• Handle made of antistatic plastic
• Manufactured according to the specifications of the ISO 2380 standard
• Non-sparking tools are used in areas where there is a potential fire and explosion hazard due to flying sparks
• Three-component handle with strong core, provides a firm grip and maximum operating comfort with optimum power transmission
• Antimagnetic, extremely corrosion resistant
| Item no. | WL53203 |
| Model | NSB301-5-200 |
| Manufacturer | BAHCO |
| Manufacturer article no. | NSB301-5-200 |
| Length | 330 mm |
| Width | 30 mm |
| Height | 30 mm |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Incl. battery | no |
| Handle length | 120 mm |
| VDE | no |
| ESD compliant | no |
| Tool material | amagnetic steel copperberyllium |
| Packaging dimensions | piece |
| Screwdriver type | normal screwdrivers |
| Blade thickness | 1.5 mm |
| Handle width | 27 mm |
| Blade length | 210 mm |
| Blade width | 5 mm |
| GPSR manufacturer data | BAHCO Werkzeuge Maybachstr. 10 DE-71711 Steinheim www.bahco-werkzeuge.de |