ESD container New Box NB MC, handle strips, black, 400 x 300 x 320 mm
• Polypropylene product
• 5 years warranty on material fatigue
• Floor flat V1 closed
• Side walls closed
• resistant to chemicals
• Grip rails
• Load capacity 12kg (standard value)
• Continuous operating temperature (+80°C/-20°C)
• Product with ESD protection (conductive)
• 5 years warranty on material fatigue
• Floor flat V1 closed
• Side walls closed
• resistant to chemicals
• Grip rails
• Load capacity 12kg (standard value)
• Continuous operating temperature (+80°C/-20°C)
• Product with ESD protection (conductive)
| Item no. | WL54771 |
| Model | NB 31 MC |
| Manufacturer | WEZ |
| Manufacturer article no. | 1008164 |
| Length | 400 mm |
| Width | 300 mm |
| Height | 320 mm |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Manufacturer colour information | black |
| Colour | black |
| Inner width | 358 mm |
| Inner height | 316 mm |
| Inner depth | 358 mm |
| Material | PP |
| Incl. battery | no |
| Volume (liters) | 29 l |
| Material storage boxes | plastic |
| Temperature range °C | -20 – 80 °C |
| ESD compliant | yes |
| GPSR manufacturer data | WEZ Kunststoffwerk AG Industriestrasse 8 CH-5036 Oberentfelden www.wez.ch |