Soldering tip bevel, diameter 0,6 mm
C210 cartridges are appropriate for precision soldering jobs with medium power requirements.
Due to the size, these cartridges are perfect to work with SMD, under a microscope, or with conventional components.
They work with T210 Precision Handpieces.
JBC Long Life Tips offer instant heat up, excellent heat transfer and great durability.
They last 5 times longer than other brands thanks to the JBC Most Efficient Soldering System and the Sleep & Hibernation features.
C210036 - Bevel Cartridge Ø 0.6
Due to the size, these cartridges are perfect to work with SMD, under a microscope, or with conventional components.
They work with T210 Precision Handpieces.
JBC Long Life Tips offer instant heat up, excellent heat transfer and great durability.
They last 5 times longer than other brands thanks to the JBC Most Efficient Soldering System and the Sleep & Hibernation features.
C210036 - Bevel Cartridge Ø 0.6
| Item no. | WL54977 |
| Manufacturer | JBC |
| Manufacturer article no. | C210036 |
| Length with packaging | 110 mm |
| Width with packaging | 12 mm |
| Height with packaging | 12 mm |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Incl. battery | no |
| Product series | C210 |
| Net weight (manufacturer) | 2 g |
| Gross weight (manufacturer) | 20 g |
| Tip series | C210 |
| Tip shape | conical |
| Tip alignment | straight |
| Matching handpiece | T210 |
| Matching handpiece | T210,B-100,B-500 |
| ESD compliant | no |
| GPSR manufacturer data | JBC Soldering SL Ramón y Cajal 3 ES-08750 Molins De Rei www.jbctools.com |