ESD HIGHSHIELD shielding bag E < 10 nJoule, silver, 152 x 254 mm, 100 pieces
• Shielding bag type Metal-In
• Protection against electrostatic discharge and fields
• Outer layer - conductive polyester
• Inner layer - conductive polyethylene
• Metallization - Aluminium vapor deposition
• Electrostatic shielding E < 10 nJoule
• Weldable
• Standard printing: type designation, ESD marking, recycle symbol and LOT no.
• Protection against electrostatic discharge and fields
• Outer layer - conductive polyester
• Inner layer - conductive polyethylene
• Metallization - Aluminium vapor deposition
• Electrostatic shielding E < 10 nJoule
• Weldable
• Standard printing: type designation, ESD marking, recycle symbol and LOT no.
| Item no. | WL60964 |
| Model | 3310.HS.0610 |
| Manufacturer | WARMBIER |
| Manufacturer article no. | 3310.HS.0610 |
| Width | 152 mm |
| Height | 254 mm |
| Sales unit | 1 PU |
| Content unit | 100 piece |
| Colour | metalised silver |
| Incl. battery | no |
| Typical leakage resistance | 10⁹ - 10¹⁰ Ohm |
| Gross weight (manufacturer) | 700 g |
| Zip closure | no |
| Packaging properties | shielding |
| Resealable | no |
| ESD compliant | yes |
| GPSR manufacturer data | Wolfgang WARMBIER Untere Gießwiesen 21 DE-78247 Hilzingen www.warmbier.com |