Round nose pliers, black atramentized, 160 mm
For bending wire eyelets. Round, short jaws, precision-finish ground. Smooth tips. - jaw thickness (at joint) (T1): 9.5mm - tip thickness (D1): 3.0mm - jaw length (L3): 30.0mm - head width (W3): 18mm
• For bending wire eyelets
• Round, short jaws, finely ground
• Smooth tips
• For bending wire eyelets
• Round, short jaws, finely ground
• Smooth tips
| Item no. | WL61394 |
| Model | 22 02 160 |
| Manufacturer | KNIPEX |
| Manufacturer article no. | 22 02 160 |
| Length | 170 mm |
| Width | 57 mm |
| Height | 19 mm |
| Length with packaging | 230 mm |
| Width with packaging | 83 mm |
| Height with packaging | 48 mm |
| Volume with packaging | 1.266 dm³ |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Type of packaging | single pack |
| Incl. battery | no |
| Standards | DIN ISO 5745 |
| RoHS compliant | no |
| Net weight (manufacturer) | 170 g |
| Surface | black atramentised |
| VDE | no |
| Jaw thickness | 9.5 mm |
| ESD compliant | no |
| Jaw shape | round |
| Tool length | 160 mm |
| Description Head | polished |
| Grip (expression) | with multi-component handles |
| Length of the jaws | 30 mm |
| Type of pliers | round nose pliers |
| GPSR manufacturer data | KNIPEX-Werk Oberkamper Strasse 13 DE-42349 Wuppertal-Cronenberg www.knipex.de |