L-key with cross handle hexagonal bright nickel-plated 3.0mm (00910)
Application: To transmit high torques with low fatigue.
Handle: Wiha cross handle Classic.
Blade: chrome vanadium steel, through hardened, bright nickel plated.
For applications in mechanics
Reinforced blade due to excess length.
• Blister packaging: No
• ESD Article: No
• Hexagon socket 1 (mm): 3 mm
• Handle diameter: 26 mm
• Length cross handle blade: 200 mm
• Total length (mm): 226 mm
• width handle (cross handle): 80 mm
• with battery: No
Handle: Wiha cross handle Classic.
Blade: chrome vanadium steel, through hardened, bright nickel plated.
For applications in mechanics
Reinforced blade due to excess length.
• Blister packaging: No
• ESD Article: No
• Hexagon socket 1 (mm): 3 mm
• Handle diameter: 26 mm
• Length cross handle blade: 200 mm
• Total length (mm): 226 mm
• width handle (cross handle): 80 mm
• with battery: No
| Item no. | WL72064 |
| Alternative article name | 334030200 |
| Manufacturer | WIHA |
| Manufacturer article no. | 00910 |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Incl. battery | no |
| Product series | 334 |
| Gross weight (manufacturer) | 31.3 g |
| VDE | no |
| ESD compliant | no |
| Packaging dimensions | piece |
| Hexagon socket | 3 mm |
| Blade length | 200 mm |
| GPSR manufacturer data | Wiha Werkzeuge GmbH Obertalstraße 3-7 DE-78136 Schonach www.wiha.com |