ESD shelving 1200x430x2064, light gray
• for 5 file heights
• incl. 4 adjustable shelves (28 mm thick)
• Color: light grey
• Surface is scratch-resistant, abrasion-resistant and easy to clean
• High lateral stability due to compact design
• Body completely dowelled and glued
• all edges with ABS edging (2 mm)
• Sturdy, grooved visible rear panel (13 mm)
• side panels with a row of holes in a 32 mm grid
• Metal shelf supports
• Plinth with concealed metal height adjusters to compensate for uneven floors
• incl. 4 adjustable shelves (28 mm thick)
• Color: light grey
• Surface is scratch-resistant, abrasion-resistant and easy to clean
• High lateral stability due to compact design
• Body completely dowelled and glued
• all edges with ABS edging (2 mm)
• Sturdy, grooved visible rear panel (13 mm)
• side panels with a row of holes in a 32 mm grid
• Metal shelf supports
• Plinth with concealed metal height adjusters to compensate for uneven floors
| Item no. | WL73047 |
| Manufacturer | KARL |
| Manufacturer article no. | 512.455.01 |
| Length | 1200 mm |
| Width | 430 mm |
| Height | 2064 mm |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Material | Wood |
| Incl. battery | no |
| ESD compliant | yes |
| GPSR manufacturer data | Andreas KARL GmbH & Co. KG Hauptstraße 26 DE-85777 Fahrenzhausen www.karl.eu |