"BIG Basic Move" mechanics tool case, 90-piece
Equipped with 12 KNIPEX tools, a total of 90 brand tools. Telescopic handle recessed into the base and two exterior skate wheels that run smoothly. Two metal tilt locks and a three-digit numerical code lock for secure locking of the lid. Label panel with two stickers for individual labeling. Max. Load capacity: 20 kg. 33 liter capacity. Sturdy, ergonomic carrying handle. Durable design made of ABS material, black. All-round aluminum frame. Metal hinges. Document compartment in lid. Two removable tool boards made of dirt-repellent PP hollow chamber plates with 31 tool pockets that can be equipped. Bottom tray, can be fixed by push-button, height 70 mm, can be further subdivided by inserts and cover panel with 14 large tool pockets. A total of 54 plug-in possibilities.
| Item no. | WL80512 |
| Model | 00 21 06 M |
| Manufacturer | KNIPEX |
| Manufacturer article no. | 00 21 06 M |
| Length | 515 mm |
| Width | 430 mm |
| Height | 280 mm |
| Length with packaging | 523 mm |
| Width with packaging | 453 mm |
| Height with packaging | 282 mm |
| Scope of delivery | 1 x 00 11 01 KNIPEX TwinKey® switch cabinet key for common cabinets and shut-off systems 1 x 87 01 250 KNIPEX Cobra® high-tech water pump pliers 1 x 16 95 01 SB KNIPEX ErgoStrip® Universal stripping tool for right-handers (Ø 8.0 - 13.0 mm) 1 x 71 31 200 KNIPEX CoBolt® compact bolt cutter (Ø 5.2 mm) 1 x 74 02 200 KNIPEX Power Side Cutters 1 x 70 02 160 KNIPEX Diagonal Cutters 1 x 78 61 140 KNIPEX Electronic Super Knips® XL 1 x 430 130 KNIPEX 1 x 26 12 200 KNIPEX Flat Round Nose Pliers with cutting edge (Stork Nose Pliers) 1 x 26 22 200 KNIPEX Flat Round Nose Pliers with cutting edge (Stork Nose Pliers) 1 x 080150 Wera slotted screwdriver 335 (0.6 x 3.5 x 100 mm) 1 x 087100 Wera Phillips screwdriver 350PH (PH1 x 80 mm) 1 x 087350 Wera cross-recess screwdriver 350PH (PH3 x 150 mm) 1 x 093100 Wera cross-recess screwdriver 355PZ (PZ1 x 80 mmm) 1 x 093150 Wera cross-recess screwdriver 355PZ (PZ2 x 100 mm) 1 x 093200 Wera cross-recess screwdriver 355PZ (PZ3 x 150 mm) 1 x 100040 Wera slotted screwdriver 335 (0.8 x 4.0 x 100 mm) 1 x 170100 Wera Cross-recess screwdriver 917 SPH (PH2 x 100 mm) 1 x 180030 Wera Micro Screwdriver 1.5 (0.23 x 1.5 x 60 mm) 1 x 180200 Wera Micro Screwdriver PH00 (PH00 x 60 mm) 1 x 182640 Wera slotted screwdriver 932A (5.5 x 100 mm) 1 x 280050 Wera TORX Screwdriver 367 (TX 10x80) 1 x 280080 Wera TORX screwdriver 367 (TX 15x80) 1 x 280100 Wera TORX screwdriver 367 (TX 20x100) 1 x 280120 Wera TORX screwdriver 367 (TX 25x100) 1 x 280150 Wera TORX-Screwdriver 367 (TX 30x115) 1 x 004018 Wera Zyklop Metal ratchet set 8100 SA 8 28 pieces (1/4") 1 x 0022086 Wera hexagon wrench set (1.5 - 10 mm) 1 x 118008 Wera screwdriver for slotted screws 2035 (0.4 x 2.5 x 80 mm) 1 x 118022 Wera Screwdriver Phillips® 2050 PH (PH0 x 60 mm) 1 x 18266 Wera Screwdriver Slot 932 A (1.2 x 7.0 x 125) 1 x 18268 Wera screw chisel slot 932 A (1.6 x 9.0 x 150) 1 x 101-0300 Picard locksmith's hammer (300 g) 1 x 425 530 6 Rennsteig cotter pin driver set (Ø 3 mm/4 mm/5 mm/6 mm/8 mm/10 mm) 1 x 02190 Stabila spirit level type 70TM (22 cm) 1 x 01114 Stabila wooden ruler type 1607, white, 2 mtr. 1 x HP400-12 M Heyco combination wrench sets (6/8/10/11/12/13/14/15/16/17/18/19 mm) 1 x 86 01 250 KNIPEX pliers wrench pliers and wrench in one tool 1 x 16 20 50 SB KNIPEX Electrician's folding knife |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Incl. battery | no |
| Net weight (manufacturer) | 13.35 kg |
| VDE | no |
| ESD compliant | no |
| Number of parts in the tool set | 90-piece |
| GPSR manufacturer data | KNIPEX-Werk Oberkamper Strasse 13 DE-42349 Wuppertal-Cronenberg www.knipex.de |