Electronic Super Knips® XL with multi-component cases, burnished, 140 mm (SB card/blister)
| Item no. | WL80829 |
| Model | 78 61 140 SB |
| Manufacturer | KNIPEX |
| Manufacturer article no. | 78 61 140 SB |
| Length | 183 mm |
| Width | 85 mm |
| Height | 18 mm |
| Length with packaging | 253 mm |
| Width with packaging | 115 mm |
| Height with packaging | 92 mm |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Type of packaging | blister packaging |
| Incl. battery | no |
| Net weight (manufacturer) | 107 g |
| VDE | no |
| Facet | Cutting edge without bevel |
| Head width | 15.7 mm |
| ESD compliant | no |
| Cutting value wire soft (min.) | 0.2 mm |
| Cutting value wire soft (max.) | 2.1 mm |
| Tool length | 140 mm |
| Grip (expression) | Multi-component sleeves |
| Length of the jaws | 12.3 mm |
| Type of pliers | electronic pliers |
| GPSR manufacturer data | KNIPEX-Werk Oberkamper Strasse 13 DE-42349 Wuppertal-Cronenberg www.knipex.de |