Pliers wrench Pliers and wrench in one tool, insulated, with multi-component sleeves, VDE tested, chrome-plated, 250 mm (SB card/blister)
Pliers wrench replaces a set of wrenches, metric as well as imperial. smooth jaws for gentle installation of surface finished fittings - works directly on chrome!. Convenient setting scale: A lasered scale (metric and imperial) allows the wrench size to be set in advance. Also excellent for gripping, holding, pressing and bending workpieces. No edge damage on sensitive surfaces due to backlash-free, full-surface contact. No unintentional adjustment of the gripping jaws and no slipping of the joint. Stepless gripping of all wrench sizes up to the specified capacity by means of parallel guided jaws. The stroke between the gripping jaws allows fast tightening and loosening of screw connections according to the ratchet principle. High gripping force due to 10-fold hand force amplification. SB card/blister.
| Item no. | WL80866 |
| Model | 86 06 250 SB |
| Manufacturer | KNIPEX |
| Manufacturer article no. | 86 06 250 SB |
| Length | 333 mm |
| Width | 85 mm |
| Height | 28 mm |
| Length with packaging | 369 mm |
| Width with packaging | 165 mm |
| Height with packaging | 93 mm |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Type of packaging | blister packaging |
| Incl. battery | no |
| Standards | IEC 60900 |
| Net weight (manufacturer) | 563 g |
| Tip thickness | 8 mm |
| VDE | yes |
| ESD compliant | no |
| Isolated | yes |
| Tool length | 250 mm |
| Grip (expression) | Multi-component sleeves |
| Capacity | Nuts Width across flats (inches): 2 in. |
| Type of pliers | pliers wrench |
| GPSR manufacturer data | KNIPEX-Werk Oberkamper Strasse 13 DE-42349 Wuppertal-Cronenberg www.knipex.de |