Cobra® VDE high-tech water pump pliers, insulated, insulated with multi-component sleeves, VDE-tested, chrome-plated, 250 mm (SB card/blister)
Adjustment by pushing directly onto the workpiece: fast, safe and convenient handling. Fine adjustment: enables optimum adaptation to a wide range of workpiece sizes and hand-friendly handle position. Good access to the workpiece due to slim design in the head and joint area. Self-clamping on pipes and nuts: no slipping on the workpiece, effort-saving work. Gripping surfaces with specially hardened teeth, hardness of teeth approx. 61 HRC: permanently secure gripping due to high wear resistance. Through-hole joint: high stability due to double guide. Clamp protection prevents crushing injuries. SB card/blister.
| Item no. | WL80886 |
| Model | 87 26 250 SB |
| Manufacturer | KNIPEX |
| Manufacturer article no. | 87 26 250 SB |
| Length | 315 mm |
| Width | 84 mm |
| Height | 20 mm |
| Length with packaging | 369 mm |
| Width with packaging | 165 mm |
| Height with packaging | 93 mm |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Type of packaging | blister packaging |
| Incl. battery | no |
| Standards | IEC 60900 |
| Net weight (manufacturer) | 439 g |
| VDE | yes |
| Joint design | Box joint |
| ESD compliant | no |
| Isolated | yes |
| Tool length | 250 mm |
| Grip (expression) | Multi-component sleeves |
| Capacity | Tubes: 50 mm / 2 in |
| Type of pliers | water pump pliers |
| GPSR manufacturer data | KNIPEX-Werk Oberkamper Strasse 13 DE-42349 Wuppertal-Cronenberg www.knipex.de |