Tile breaking pliers covered with plastic, chrome-plated, 250 mm (SB card/blister)
| Item no. | WL81020 |
| Model | 91 13 250 SB |
| Manufacturer | KNIPEX |
| Manufacturer article no. | 91 13 250 SB |
| Length | 307 mm |
| Width | 85 mm |
| Height | 40 mm |
| Length with packaging | 369 mm |
| Width with packaging | 165 mm |
| Height with packaging | 93 mm |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Type of packaging | blister packaging |
| Incl. battery | no |
| Net weight (manufacturer) | 546 g |
| VDE | no |
| Joint design | Through joint |
| ESD compliant | no |
| Isolated | no |
| Tool length | 250 mm |
| Grip (expression) | Covered with plastic |
| Type of pliers | special pliers |
| GPSR manufacturer data | KNIPEX-Werk Oberkamper Strasse 13 DE-42349 Wuppertal-Cronenberg www.knipex.de |