ESD device holder for ALE250
The ALES stand only works with the ALE250 soldering iron with automatic feed and the ALE control unit with automatic feed.
JBC's intelligent thermal management automatically recognizes the tool in the stand and lowers the temperature of the soldering tip below the melting point of the solder. Hibernation interrupts the power supply to prevent oxidation. This extends the service life of the soldering tip by up to 5 times.
The stand contains a tip cleaner with brass wool as well as a splash guard and splash guard membrane to keep the work area clean and free of solder particles. The quick cartridge changer enables safe, simple and quick cartridge changes, which, in combination with the cartridge holder, allows up to four cartridges to be stored.
The position of the tool holder can be easily adjusted to suit your needs and the cable collection tray is designed to adapt perfectly to movements and keep cables away from the work area.
JBC's intelligent thermal management automatically recognizes the tool in the stand and lowers the temperature of the soldering tip below the melting point of the solder. Hibernation interrupts the power supply to prevent oxidation. This extends the service life of the soldering tip by up to 5 times.
The stand contains a tip cleaner with brass wool as well as a splash guard and splash guard membrane to keep the work area clean and free of solder particles. The quick cartridge changer enables safe, simple and quick cartridge changes, which, in combination with the cartridge holder, allows up to four cartridges to be stored.
The position of the tool holder can be easily adjusted to suit your needs and the cable collection tray is designed to adapt perfectly to movements and keep cables away from the work area.
| Item no. | WL87224 |
| Manufacturer | JBC |
| Manufacturer article no. | ALE-SB |
| Length | 140 mm |
| Width | 85 mm |
| Height | 88 mm |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Incl. battery | no |
| ESD compliant | yes |