Speed ratchet set, 3/8" drive, metric, 43-piece
43-piece Zyklop set in a sturdy metal case: Zyklop ratchet with 3/8" drive. The fine toothing with 72 teeth enables a low return angle of 5°. The ratchet head swivels freely and can be locked in any position using the slide switch on both sides. Problem-free working with large hand clearance is possible even in very tight or hard-to-reach installation situations. The defined fixing at 0°, 15° and 90° to the left and right guarantees safe working without the ratchet head slipping. In the 0° position, the ratchet with adapter and bit can be used like a conventional screwdriver. The flywheel design accelerates the screwdriving process. The rotationally symmetrical design of the Kraftform handle and the freewheel sleeve support the rapid twisting action. The shape of the Kraftform handle, which is perfectly adapted to the hand, prevents hand injuries such as blisters and calluses. The hard materials used for the handle guarantee a quick grip without the risk of the skin "sticking" to the handle. The softer, "non-slip" zones enable the loss-free transmission of high forces. For 3/8" square drive sockets and 3/8" connecting parts with square drive, with ball lock. With 18 Zyklop sockets, 2 Zyklop extensions with quick-release sleeve, 1 cross handle, 1 wobble extension, 1 universal joint, 1 connecting piece with quick-change chuck, 18 bits. With Take it easy tool finder: color coding by size.
• Combines 5 ratchet types in one ratchet
• Flywheel design and non-slip quick-release sleeve for very high working speed
• 43-piece assortment in sturdy metal case
• Freely swiveling ratchet head
• With Take it easy tool finder: color coding according to size
• Combines 5 ratchet types in one ratchet
• Flywheel design and non-slip quick-release sleeve for very high working speed
• 43-piece assortment in sturdy metal case
• Freely swiveling ratchet head
• With Take it easy tool finder: color coding according to size
| Item no. | WL88043 |
| Model | 8100 SB 2 Zyklop |
| Manufacturer | WERA |
| Manufacturer article no. | 05003594001 |
| Length | 295 mm |
| Width | 245 mm |
| Height | 60 mm |
| Length with packaging | 295 mm |
| Width with packaging | 245 mm |
| Height with packaging | 60 mm |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Incl. battery | no |
| VDE | no |
| ESD compliant | no |
| Number of parts in the tool set | 43-piece |
| GPSR manufacturer data | WERA Werkzeuge GmbH Korzerter Strasse 21-25 DE-42349 Wuppertal-Cronenberg www.wera.de |