Socket set, 3/8" drive, 9-piece set
Magnetic socket set with 9 long impactor sockets, 3/8". The impactor technology ensures above-average tool life even under extreme conditions. Long version also for use with deep-set screw connections and protruding threaded rods. The hexagonal profile enables the transmission of high forces and puts less stress on the edges of the screw nut or screw head than a twelve-sided profile. With Take it easy tool finder with color coding according to size - for finding the required tool quickly and easily. The magnetic strip allows temporary attachment to metal surfaces and has a secure nut locking and unlocking function thanks to the twist to unlock function.
• 9-piece socket set on socket magnetic strip, 3/8"
• Inch sizes
• Magnetic strip with secure nut holder and yet easy removal (twist to unlock) for temporary attachment to wall, shelf or workshop trolley
• Robust impactor sockets for extremely heavy-duty use; for use with electric or pneumatic impact wrenches with 3/8" drive
• Long socket wrenches for deep-set screw connections, also suitable for fitting protruding threaded rods in tight installation spaces
• 9-piece socket set on socket magnetic strip, 3/8"
• Inch sizes
• Magnetic strip with secure nut holder and yet easy removal (twist to unlock) for temporary attachment to wall, shelf or workshop trolley
• Robust impactor sockets for extremely heavy-duty use; for use with electric or pneumatic impact wrenches with 3/8" drive
• Long socket wrenches for deep-set screw connections, also suitable for fitting protruding threaded rods in tight installation spaces
| Item no. | WL88424 |
| Model | 9660 B Impaktor Deep Imperial 1 |
| Manufacturer | WERA |
| Manufacturer article no. | 05005591001 |
| Length | 380 mm |
| Width | 90 mm |
| Height | 35 mm |
| Length with packaging | 380 mm |
| Width with packaging | 90 mm |
| Height with packaging | 35 mm |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Incl. battery | no |
| Product series | 8790 A |
| VDE | no |
| Screw type | hexagonal |
| ESD compliant | no |
| Number of parts in the tool set | 9-piece |
| GPSR manufacturer data | WERA Werkzeuge GmbH Korzerter Strasse 21-25 DE-42349 Wuppertal-Cronenberg www.wera.de |