Hex key, metric, chrome-plated frame, 13 x 132 mm
High-quality offset wrench for hexagon socket screws. Hex-Plus offers larger contact surfaces in the screw head. This reduces the notch effect to a minimum and virtually eliminates damage to the screw head. The carefully chrome-plated design guarantees a high level of corrosion protection.
• Angle wrench for hexagon socket screws
• Abrasion-resistant size marking
• Hexagon socket wrench with Hex-Plus advantage for a longer screw life
• High corrosion protection thanks to chrome-plated frame
• Metric
• Angle wrench for hexagon socket screws
• Abrasion-resistant size marking
• Hexagon socket wrench with Hex-Plus advantage for a longer screw life
• High corrosion protection thanks to chrome-plated frame
• Metric
| Item no. | WL88881 |
| Model | Serie 950 |
| Manufacturer | WERA |
| Manufacturer article no. | 05021080001 |
| Length | 132 mm |
| Width | 50 mm |
| Height | 15 mm |
| Length with packaging | 209 mm |
| Width with packaging | 72 mm |
| Height with packaging | 51 mm |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Incl. battery | no |
| Product series | 950 Series |
| VDE | no |
| ESD compliant | no |
| Hexagon socket | 13 mm |
| GPSR manufacturer data | WERA Werkzeuge GmbH Korzerter Strasse 21-25 DE-42349 Wuppertal-Cronenberg www.wera.de |