Bit holder with Rapidaptor quick-change chuck, 1/4" x 133 mm
High-quality bit holder. The bayonet blade with quick-change chuck, which can be retracted into the handle, allows quick manual operation even in confined spaces. The Rapidaptor quick-change chuck enables bits to be changed at lightning speed without an auxiliary tool. The strong permanent magnet holds the bits firmly in place. Kraftform Plus handle for comfortable ergonomic working, preventing blisters and calluses. Hard grip zones for high working speed, while soft grip zones guarantee high torque transmission. Suitable for bits with 1/4" external hexagon drive to DIN ISO 1173-C 6.3 and E 6.3 (ISO 1173).
• Bit holder with Rapidaptor quick-change chuck for bits with 1/4" external hex drive
• Multi-component Kraftform handle for fast and ergonomic screwdriving
• With hexagonal roll-off protection to prevent rolling away
• With Rapidaptor technology for changing blades or bits at lightning speed
• Bayonet blade retracts into the handle
• Bit holder with Rapidaptor quick-change chuck for bits with 1/4" external hex drive
• Multi-component Kraftform handle for fast and ergonomic screwdriving
• With hexagonal roll-off protection to prevent rolling away
• With Rapidaptor technology for changing blades or bits at lightning speed
• Bayonet blade retracts into the handle
| Item no. | WL89507 |
| Model | 817 R |
| Manufacturer | WERA |
| Manufacturer article no. | 05051482001 |
| Length | 133 mm |
| Width | 33 mm |
| Height | 33 mm |
| Length with packaging | 174 mm |
| Width with packaging | 64 mm |
| Height with packaging | 34 mm |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Incl. battery | no |
| VDE | no |
| ESD compliant | no |
| Tool length | 133 mm |
| GPSR manufacturer data | WERA Werkzeuge GmbH Korzerter Strasse 21-25 DE-42349 Wuppertal-Cronenberg www.wera.de |