Hand-held bit holder with ratchet function, 1/4", 1/4" x 123.5 mm
Hand-held bit holder with intuitive ratchet function. The ratchet mechanism integrated in the handle with fine toothing (36 teeth/return angle 10°) simplifies and speeds up screwing without tedious re-setting. The "whirling" function speeds up work. The ratchet mechanism is fully embedded in the handle for very handy and effortless working. Ergonomic switching to right/left or 0 position. Kraftform Plus handle for ergonomic working, preventing blisters and calluses. Magnetic bit holder for bits with 1/4" hexagon drive to DIN ISO 1173-C 6.3 and E 6.3 (ISO 1173). The Rapidaptor quick-change chuck enables bits to be changed at lightning speed without an auxiliary tool. The strong permanent magnet holds the bits firmly in place.
• Bit holder with Rapidaptor quick-change chuck for bits with 1/4" hexagon drive to DIN ISO 1173-C 6.3 and E 6.3 and Wera connection series 1 and 4
• Ratchet mechanism integrated in the handle
• The integrated ratchet with fine toothing ensures fast and safe working
• High working speed: The ratchet mechanism can also be used to "twist" when fastening screws
• Ergonomic, intuitive switching to right/left or 0 position
• Bit holder with Rapidaptor quick-change chuck for bits with 1/4" hexagon drive to DIN ISO 1173-C 6.3 and E 6.3 and Wera connection series 1 and 4
• Ratchet mechanism integrated in the handle
• The integrated ratchet with fine toothing ensures fast and safe working
• High working speed: The ratchet mechanism can also be used to "twist" when fastening screws
• Ergonomic, intuitive switching to right/left or 0 position
| Item no. | WL89509 |
| Model | 838 RA-R M |
| Manufacturer | WERA |
| Manufacturer article no. | 05051493001 |
| Length | 145 mm |
| Width | 60 mm |
| Height | 35 mm |
| Length with packaging | 145 mm |
| Width with packaging | 60 mm |
| Height with packaging | 35 mm |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Incl. battery | no |
| VDE | no |
| ESD compliant | no |
| Tool length | 123.5 mm |
| GPSR manufacturer data | WERA Werkzeuge GmbH Korzerter Strasse 21-25 DE-42349 Wuppertal-Cronenberg www.wera.de |