Kraftform Kompakt 25 RA-R with bag, 6-piece set
Kraftform handle with magazine integrated in the handle for 6 bits; with telescopic blade; for 1/4" bits. The ratchet with fine toothing integrated in the handle ensures fast work. Switching the screwing direction is intuitive: if the ring switch is turned to the right, screws are screwed to the right; if the ring switch is turned to the left, screws are screwed to the left. For precise work, the ratchet mechanism can be deactivated with the 0 position. The telescopic blade with Rapidaptor quick-change chuck, which can be retracted into the handle, allows quick manual screwing even in confined spaces when the blade is retracted. The blade can be extended by simply pressing the locking sleeve. The tool can now be used like a fully-fledged screwdriver. The telescopic blade can be removed and used as a machine adapter and returned to its original position. The Rapidaptor technology of the bit holder ensures quick bit changes. Includes 6 BiTorsion bits for a long service life, tough and hard, for universal use; stored in the bit magazine integrated in the handle. The strong permanent magnet in the 1/4" bit holder ensures that the bit is held securely in place. The 2-component Kraftform handle with its combination of hard and soft zones enables a firm grip and precise work. With robust bag.
• The fine-toothed ratchet integrated in the handle ensures fast work
• The innovative ratchet mechanism enables simple "twirling". A real problem solver when the screw lacks resistance
• Intuitive switching: I switch to the right - I screw to the right, I switch to the left - I screw to the left
• Integrated bit magazine with 6x 25 mm bits
• BiTorsion bits
• The fine-toothed ratchet integrated in the handle ensures fast work
• The innovative ratchet mechanism enables simple "twirling". A real problem solver when the screw lacks resistance
• Intuitive switching: I switch to the right - I screw to the right, I switch to the left - I screw to the left
• Integrated bit magazine with 6x 25 mm bits
• BiTorsion bits
| Item no. | WL89519 |
| Model | Kraftform Kompakt 25 RA-R |
| Manufacturer | WERA |
| Manufacturer article no. | 05051515001 |
| Length | 75 mm |
| Width | 168 mm |
| Height | 54 mm |
| Length with packaging | 75 mm |
| Width with packaging | 168 mm |
| Height with packaging | 54 mm |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Incl. battery | no |
| VDE | no |
| ESD compliant | no |
| Number of parts in the tool set | 6-piece |
| GPSR manufacturer data | WERA Werkzeuge GmbH Korzerter Strasse 21-25 DE-42349 Wuppertal-Cronenberg www.wera.de |