Holder with ring magnet and snap ring, 1/4" x 75 mm
Wera impactor holder for absorbing extreme impact peaks. Special torsion effect due to double torsion spring. The impactor holder also holds long and heavy screws bombproof with its ring magnet. This enables lightning-fast and secure fastening of the screw. Also ideal for overhead work. If the magnet is not required due to the situation, e.g. when working with metal, it can be pulled out of the screwdriving area and thus switched off. Mainly used for manual machine screwdriving. Output: Suitable for bits with 1/4" external hexagon drive to DIN ISO 1173-C 6.3. Drive: 1/4" hexagon, suitable for screwdrivers with a DIN ISO 1173-F 6.3 socket.
• Impactor holder with ring magnet and snap ring for bits with 1/4" external hex drive
• For cushioning extreme impulse peaks with double torsion spring
• With ring magnet for easy holding of long and heavy screws
• Particularly suitable for use with standard impact screwdrivers
• With 1/4" hexagon drive
• Impactor holder with ring magnet and snap ring for bits with 1/4" external hex drive
• For cushioning extreme impulse peaks with double torsion spring
• With ring magnet for easy holding of long and heavy screws
• Particularly suitable for use with standard impact screwdrivers
• With 1/4" hexagon drive
| Item no. | WL89689 |
| Model | 897/4 IMP R Impaktor |
| Manufacturer | WERA |
| Manufacturer article no. | 05057676001 |
| Length | 165 mm |
| Width | 60 mm |
| Height | 23 mm |
| Length with packaging | 246 mm |
| Width with packaging | 89 mm |
| Height with packaging | 62 mm |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Incl. battery | no |
| VDE | no |
| ESD compliant | no |
| Tool length | 75 mm |
| GPSR manufacturer data | WERA Werkzeuge GmbH Korzerter Strasse 21-25 DE-42349 Wuppertal-Cronenberg www.wera.de |