Bit-Check 6 Wood TX HF 1 SB, 6-piece
Bit set, particularly suitable for woodworking. Thanks to their special geometry, the 867/4 TORX® HF bits hold TORX® screws securely on the tool in accordance with the Acument Intellectual Properties specification! This is particularly helpful in hard-to-reach work areas where you cannot use your second hand to hold the screw. They are also suitable for Würth ASSY screws and Altenloh SPAX T-STAR plus screws. With Take it easy tool finder: color coding by size. The bit check provides a quick overview of the available tools. Bits that are not required are simply put back into the assortment and do not get lost. Easy to transport, e.g. in a shirt pocket. The Bit-Check can be set up at the workplace, ensuring quick access to the tools.
• Especially for wood applications
• For internal TORX® screws
• With holding function for TORX® screws
• Also suitable for Würth ASSY screws and Altenloh SPAX T-STAR plus screws
• 50 mm long bits
• Especially for wood applications
• For internal TORX® screws
• With holding function for TORX® screws
• Also suitable for Würth ASSY screws and Altenloh SPAX T-STAR plus screws
• 50 mm long bits
| Item no. | WL90321 |
| Model | Bit-Check 6 Wood TX HF 1 SB |
| Manufacturer | WERA |
| Manufacturer article no. | 05073639001 |
| Length | 176 mm |
| Width | 92 mm |
| Height | 15 mm |
| Length with packaging | 176 mm |
| Width with packaging | 92 mm |
| Height with packaging | 15 mm |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Incl. battery | no |
| VDE | no |
| ESD compliant | no |
| Number of parts in the tool set | 6-piece |
| GPSR manufacturer data | WERA Werkzeuge GmbH Korzerter Strasse 21-25 DE-42349 Wuppertal-Cronenberg www.wera.de |