Stand magnifier aspherical, 10x, 38 dpt., D=35 mm
This stand magnifier from Eschenbach convinces with its particularly robust and scratch-resistant lens, which guarantees a high level of visual comfort.
• Aspherical PXM® light lenses, cera-tec® coated for sharp, distortion-free imaging
• High magnification, e.g. for retouching work in the photo area
• Can also be used as a high magnification visual aid
• Open stand for work under the lens (exception Art. No. 1153, closed stand)
• The crystal clear stand allows good lighting from all sides
• Aspherical PXM® light lenses, cera-tec® coated for sharp, distortion-free imaging
• High magnification, e.g. for retouching work in the photo area
• Can also be used as a high magnification visual aid
• Open stand for work under the lens (exception Art. No. 1153, closed stand)
• The crystal clear stand allows good lighting from all sides
| Item no. | WL12488 |
| Model | 2628 |
| Manufacturer | ESCHENBACH |
| Manufacturer article no. | 2628 |
| Length | 55 mm |
| Width | 55 mm |
| Height | 55 mm |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Diameter | 35 mm |
| Incl. battery | no |
| Net weight (manufacturer) | 41 g |
| Diopters | 38 dpt |
| Lens shape | aspherical |
| Lamp or magnifying glass type | Stand magnifier |
| Magnification | 10x |
| GPSR manufacturer data | ESCHENBACH Optik GmbH Fürther Straße 252 DE-90429 Nürnberg www.eschenbach-optik.de |