Round nose pliers, Supreme series, 120 mm, antistatic, pointed/fine
Made of high performance tool steel. Specially forged, box joint with extremely long guides, made possible by special manufacturing techniques.
• Precision induction hardening of the jaws to 45-48 HRC. With plastic handles and opening spring.
• 20 mm long, smooth gripping surfaces, tapered. Very fine, precision-ground tips.
• Version "CO" with antistatic, conductive handle covers.
• Precision induction hardening of the jaws to 45-48 HRC. With plastic handles and opening spring.
• 20 mm long, smooth gripping surfaces, tapered. Very fine, precision-ground tips.
• Version "CO" with antistatic, conductive handle covers.
| Item no. | WL18827 |
| Model | 7590-CO |
| Manufacturer | LINDSTRÖM |
| Manufacturer article no. | 7590 CO |
| Width | 100 mm |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Incl. battery | no |
| Net weight (manufacturer) | 54 g |
| Tip shape | fine pencil-point |
| VDE | no |
| Head width | 6 mm |
| ESD compliant | no |
| Tool length | 120 mm |
| Length of the jaws | 20 mm |
| Type of pliers | round nose pliers |
| GPSR manufacturer data | SNA Europe SAS/ LINDSTRÖM Antigua Carretera Altube km 5.5 ES-01006 Vitoria-Gasteiz www.lindstromtools.com |