ESD extraction unit MG 140 for soldering fumes, with clean room filter, for 1-2 workstations, 140 m³/h at 2,300 Pa
• Extraction unit for use at up to 2 workstations
• Large gas filter volume
• Variable volume flow setting
• Electronic filter control with alarm function
• Switchable power supply unit 100 - 240 V, for worldwide use in all voltage networks
• 4 castors for flexible use
• 3-stage filter system
• Quick and easy installation
• Large gas filter volume
• Variable volume flow setting
• Electronic filter control with alarm function
• Switchable power supply unit 100 - 240 V, for worldwide use in all voltage networks
• 4 castors for flexible use
• 3-stage filter system
• Quick and easy installation
| Item no. | WL33599 |
| Model | 145-1002-ESD |
| Manufacturer | WELLER |
| Manufacturer article no. | 145-1002-ESDN |
| Length | 350 mm |
| Width | 335 mm |
| Height | 655 mm |
| Scope of delivery | 1x extraction unit 1x compact filter H13 1x F7 pre-filter 1x mains plug 1x operating instructions |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Incl. battery | no |
| Net weight (manufacturer) | 18 kg |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Power | 100 W |
| Voltage | 230 V |
| Vacuum (max.) | 2300 Pa |
| Sound level | 50 dBA |
| Volume flow rate (max.) | 140 m³/h |
| Filter type | compact filter |
| ESD compliant | yes |
| GPSR manufacturer data | WELLER Tools GmbH Carl-Benz-Strasse 2 DE-74354 Besigheim www.weller-tools.com |