2054 Hex-Plus SW 1.3 x 40 mm, electronics hexagon screwdriver
High-quality Wera Micro screwdriver for precision mechanical screwdriving. Lightning-fast twirling is possible by resting the hand on the rotating cap and using the fast-turning zone below the rotating cap. No more time-consuming regripping. Power zone with integrated soft zones ensures the transmission of high loosening and tightening torques. Precision zone for the correct angle of rotation for adjustment work. The Wera Black Point tip offers a precise fit and optimized corrosion protection. Take it easy tool finder with color coding according to profiles and size stamping - for finding the required tool quickly and easily.
• Kraftform Micro Screwdriver for hexagon socket screws
• Multi-component Kraftform Micro handle with roll-off protection and rotating cap
• The Wera Black Point tip offers a perfect fit and optimized corrosion protection.
• Hex-Plus gives hexagon socket screws a longer service life
• Output size 1.3 mm
• Kraftform Micro Screwdriver for hexagon socket screws
• Multi-component Kraftform Micro handle with roll-off protection and rotating cap
• The Wera Black Point tip offers a perfect fit and optimized corrosion protection.
• Hex-Plus gives hexagon socket screws a longer service life
• Output size 1.3 mm
| Item no. | WL36373 |
| Model | 2054 |
| Manufacturer | WERA |
| Manufacturer article no. | 05118064001 |
| Length | 137 mm |
| Width | 13 mm |
| Height | 13 mm |
| Length with packaging | 160 mm |
| Width with packaging | 82 mm |
| Height with packaging | 24 mm |
| Scope of delivery | 1.3x40 |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Incl. battery | no |
| Net weight (manufacturer) | 12.3 g |
| VDE | no |
| Screw type | hexagonal |
| ESD compliant | no |
| Packaging dimensions | piece |
| Screwdriver type | normal screwdrivers |
| Hexagon socket | 1.3 mm |
| Tool length | 137 mm |
| Handle length | 97 mm |
| Blade diameter | 3 mm |
| Blade length | 40 mm |
| Blade length in inches | 1.56 in |
| GPSR manufacturer data | WERA Werkzeuge GmbH Korzerter Strasse 21-25 DE-42349 Wuppertal-Cronenberg www.wera.de |