SoftFinish® ESD TORX® screwdriver (27147), T20 x 100 mm
• Standards: IEC 61340-5-1
• Material: chrome-vanadium-molybdenum steel, matt chrome-plated
• Application: For all work on electrostatically sensitive components
• Material: chrome-vanadium-molybdenum steel, matt chrome-plated
• Application: For all work on electrostatically sensitive components
| Item no. | WL38939 |
| Model | 362ESD |
| Alternative article name | 362ESD020100 |
| Manufacturer | WIHA |
| Manufacturer article no. | 27147 |
| Length with packaging | 234 mm |
| Width with packaging | 110 mm |
| Height with packaging | 84 mm |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Incl. battery | no |
| Standards | IEC 61340-5-1. |
| Product series | 362ESD |
| Gross weight (manufacturer) | 83 g |
| VDE | no |
| Screw type | TX20 |
| ESD compliant | yes |
| Packaging dimensions | piece |
| Screwdriver type | normal screwdrivers |
| Tool length | 218 mm |
| Handle diameter | 36 mm |
| Handle length | 118 mm |
| Blade diameter | 4 mm |
| Blade length | 100 mm |
| GPSR manufacturer data | Wiha Werkzeuge GmbH Obertalstraße 3-7 DE-78136 Schonach www.wiha.com |