ESD screwdriver SoftFinish, 302SF ESD, slotted, 5.5 x 125 mm
For all work on electrostatically sensitive components
| Item no. | WL40845 |
| Model | 302ESD |
| Alternative article name | 302ESD055 |
| Manufacturer | WIHA |
| Manufacturer article no. | 08182 |
| Length with packaging | 264 mm |
| Width with packaging | 91 mm |
| Height with packaging | 62 mm |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Incl. battery | no |
| Standards | IEC 61340-5-1. |
| Product series | 302ESD |
| Gross weight (manufacturer) | 71.6 g |
| VDE | no |
| Screw type | slot |
| ESD compliant | yes |
| Packaging dimensions | piece |
| Screwdriver type | normal screwdrivers |
| Tool length | 236 mm |
| Handle diameter | 30 mm |
| Handle length | 111 mm |
| Blade diameter | 5.5 mm |
| Blade length | 125 mm |
| Blade width | 5.5 mm |
| GPSR manufacturer data | Wiha Werkzeuge GmbH Obertalstraße 3-7 DE-78136 Schonach www.wiha.com |