SMD tweezers 120mm form 2 stainless steel
• Special tweezers for SMD technology
• high-quality precision tweezers made of stainless steel
• stainless, matt polished, antimagnetic, acid resistant
2 SA
• high-quality precision tweezers made of stainless steel
• stainless, matt polished, antimagnetic, acid resistant
2 SA
| Item no. | WL43244 |
| Model | 5-051 |
| Manufacturer | BERNSTEIN |
| Manufacturer article no. | 5-051 |
| Width | 85 mm |
| Length with packaging | 200 mm |
| Width with packaging | 26 mm |
| Height with packaging | 4 mm |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Incl. battery | no |
| Net weight (manufacturer) | 20 g |
| Tip shape | straight pencil-point |
| VDE | no |
| ESD compliant | no |
| Tool material | stainless steel |
| Tool length | 120 mm |
| Type of tweezers | SMD tweezers |
| Tip shape (tweezers) | straight super-pointed |
| GPSR manufacturer data | BERNSTEIN Werkzeugfabrik Industriehof Trecknase 1 DE-42897 Remscheid www.bernstein-werkzeuge.de |